אודות הישיבה

ישיבה תיכונית קריית ארבע או בקיצור – יתק"א, הינה ישיבה תיכונית הנמצאת בשכונת רמת ממרא בקרית ארבע. הישיבה מיועדת לתלמידים המגיעים מכל רחבי הארץ ומחנכת את תלמידיה בערכי הציונות הדתית ולפי תורתו של הרב משה צבי נריה.הישיבה נוסדה באלול תשמ"ט ומונה כיום כ-250 תלמידים, מכיתה ט' עד כיתה י"ב.
בישיבה ניתן דגש מיוחד על לימוד התורה לשמה, ופיתוח הקשר הפנימי ללימוד ללא תלות במסגרת הישיבה, דבר זה מודגש על ידי כך שכל הבוקר מוקדש אך ורק ללימודי תורה. לצד לימוד התורה רוב תלמידי הישיבה מסיימים לאחר ארבע שנים עם תעודת בגרות. בנוסף נעשה בישיבה ניסיון לחבר בין האידאלים של אהבת התורה, העם והארץ.
בנוסף, כחלק מרצונה של הישיבה לפעול לטובת שכבות חלשות בחברה, מיושם פרויקט מיוחד במינו בישיבה, בו השמיניסטים של הישיבה, מתנדבים במקומות שונים בעיר באר שבע ללא שום תמורה או ציון בבגרות על תרומתם זו. במשך השנים הצטרפו לפרויקט בתי ספר רבים, וכיום משתתפים בו כ-4000 שמיניסטים ברחבי הארץ.
הקשר לארץ ישראל ביתקא מתבטא בין היתר בדגש על חיזוק ההתיישבות היהודית בחברון הסמוכה ובתוכנית סיורים מגוונת ברחבי הארץ.
בראשות הישיבה עומד הרב אבינועם הורוביץ מחברון. הרב אבינועם הורוביץ למד בישיבת "מרכז הרב" ולאחר מכן הקים את הישיבה התיכונית בקרית ארבע.
דרכה החינוכית של הישיבה
אתגרים חינוכיים
אנו משתדלים בע"ה לחנך את תלמידנו להיות לבחורים אידיאליסטים השואפים לשלמות בעבודת ה', במידות, בקיום מצוות, בלימוד תורה מתוך שמחה, באהבת כל אדם ובאהבת העם והארץ.
אתגרים לימודיים
הדגש המרכזי הוא בלימוד התורה שבכתב ושבעל-פה, יחד ומתוך בירור יסודות האמונה והמוסר, כשהמטרה כפולה.
א.רכישת מיומנות מוכחים ללימוד בכל אחד מהתחומים הנ"ל.
ב.רכישת ידע רב בבקיאות ובעיון.
לימוד העצמי-בסיוע אברכים
כדי לחזק וליעל את הלימוד העצמי, ולשפר את יכולת ההתמודדות של הלומד הצעיר עם דף הגמרא, מתנהלים סדרי הלימוד העצמי בחברותות יחד עם אברכים. וכן לימוד משותף של תלמידים מכיתה ט' עם תלמידים מכיתות י"א-י"ב. קשר זה מהווה תמיכה אישיותית חשובה ביותר ומוסיף רבות לבניינו הרוחני של התלמיד.
לימוד אבות ובנים-חזרה שבועית
בכל ליל חמישי מקיימים התלמידים לימוד עצמי עד מאוחר בלילה כדי לחזור על לימוד הגמרא הישיבה מעודדת מאוד את הגעת האבות ללימוד משותף עם הבנים בערב זה.
לימודי ארץ-ישראל
בישיבה תוכנית רב שנתית לביסוס הקשר אל הארץ,וזאת על ידי טיולים המתקיימים בתדירות גבוהה.

בתוכנית משלבים התלמידים בשטח של תנ"ך ומשנה,גאוגרפיה,הסטוריה וארכיאולוגיה.
לעזר רב משמשת לנו העובדה שאנו נמצאים בארץ יהודה, ובהרי חברון, מקום גידולו של דוד המלך, ומקום גיבושה של ממלכת ישראל.
חווה חקלאית
הוקמה ליד הישיבה,ובה טועמים התלמידים את טעמה של עבודת החקלאות על מגוון ענפיה.

ומקבלים משמעות נוספת למצות ישוב הארץ.
לימודי החול ומבחני הבגרות
נלמדים מתוך הבנה "שהחול" מטרתו לבסס ולתמוך את "הקודש" ועל כן יש להתייחס אל "החול"באותה גישה רצינית ובשאיפה להצלחה מירבית. חלק ניכר מהתלמידים נגשים למבחני הבגרות ברמה מוגברת:4-5 יחידות,וההצלחה גדולה מאוד.
שיכלול דרכי ההוראה
ביתקא מושם דגש רב על פיתוח אמצעי למידה חדשים, באמצעות מחשבים ושאר שיטות הוראה מתקדמות. המורים משתלמים כל הזמן על מנת לתת את המירב לתלמיד. הישיבה הקימה מרכז משאבים בו יוכל כל תלמיד לפתח את עצמו ולהיות ללומד עצמאי.
אתגרים ציבוריים
ביתקא אנו משתדלים לגבש חברת נוער שתהיה מושתתת על אהבה, אחוה, שלום, רעות וכבוד בין חבריה. חברה זאת מתפתחת בע"ה "גאות יחידה" ותחושה של שותפות אמיתית לבנין העם, וזאת ע"י הטלת אחריות רבה על התלמידים, שהינם מעורבים מאוד בחייה הציבוריים בישיבה, דרך מועצות התלמידים וועדות שונות האחראיות על תחומים שונים ביתקא ,בכך נעשים התלמידים שותפים פעילים בבנין הישיבה, ומרגישים שהישיבה היא ביתם.
החינוך החברתי וטיפוח כשרונות יצירתיים
בניין אישיות של בן תורה צריך לכלול התייחסות לכל תחומי החיים ועל כן אנו מפתחים בתוך הישיבה פעילות תרבותית חברתית מגוונת, וכן חוגי העשרה, בתחומי הספורט, מוסיקה, אומנות ועוד. כך שבתוך המסגרת התורנית ניתנות התשובות לכל שאיפות החיים של המתחנך, כפרט וכקבוצה.
מיזמים של הישבה
"שמיניסטים עם הפנים לכלל ישראל" – ראו לעיל.

"דרך רינה" – על שם רינה דידובסקי ז"ל. הפרויקט, בו משתתפים תלמידי כיתות ט' ו-י' בישיבה, מציע לתלמידים צעירים בכיתות א'-ד' באזור עזרה לימודית וחברתית לכל אורך השנה.
"מצפה אביחי" – מאחז שהוקם על ידי תלמידי מחזור י"ד בישיבה על גבעה 18 הנמצאת בקרבת הישיבה בשנת התשס"ו. המאחז קרוי על שם של חבר המחזור אביחי לוי הי"ד, שנרצח בפיגוע ירי בסמוך לבית חג"י שבהר חברון.
כמו כן, בכל יום שישי יוצאים תלמידי כיתה י' לירושלים ולקרית ארבע להתנדבות, בה הם מעבירים פעילויות לילדים בעלי מוגבלויות.
יחס אישי
עקרון יסודי בישיבה הוא הקשר החי והבלתי אמצעי בין ראש הישיבה, הר"מ ושאר הצוות לבין התלמידים. הרמי"ם והמדריכים מקדישים זמן רב ללווי התלמידים בכל שעות הפעילות בישיבה על מנת לטפח את התלמיד ולעודדו.

אנו משתדלים ליצור אוירה בה כל תלמיד הינו בן משפחה.
כולל אברכים ליד הישיבה
בישיבה הוקם כולל לילה של תלמידי חכמים צעירים אשר תפקידם לפתח קשר אישי עם התלמידים הן בלימוד התורה והן בבניית קשרי ידידות ע"מ להוות דגם להזדהות אצל התלמידים הצעירים ולהוסיף נדבך לחיי התורה בישיבה.
מיקום הישיבה
הישיבה יתקא ממוקמת ברמת ממרא, בשכונה הצפונית של קריית ארבע, בשטח רחב ידיים ובו מערכת מבנים חדשים ,מדשאות, ומגרשי ספורט המרחיבים דעתם של התלמידים ומנעימים את שהותם בישיבה.